Kršćanski običaji: Devetnica Duhu Svetom

Devetnica Duhu Svetomu stara je kršćanska tradicija po kojoj Crkva ohrabruje vjernike da se na najbolji mogući način pripreme za silazak Duha Svetoga.

Devetnica Duhu Svetomu stara je kršćanska tradicija po kojoj Crkva ohrabruje vjernike da se na najbolji mogući način pripreme za silazak Duha Svetoga.

Devetnica počinje deset dana prije Pedesetnice, odnosno na dan kada je Krist naš Gospodin uzašao na Nebo. Tog je dana Isus svojim učenicima obećao da će im poslati Tješitelja.

Sveti Josemaria, osnivač Opusa Dei, ovaj trenutak Crkvene povijesti ovako opisuje: „Prenesimo se sada u vrijeme nakon Gospodinova uzašašća, u ono vrijeme iščekivanja svetkovine Duhova. Trijumf uskrsnuloga Krista učvrstio je vjeru učenika i obećanja Duha Svetoga ispunila su ih čežnjom: oni žele osjetiti sjedinjenost, te ih tako nalazimo cum Maria Matre Iesu, zajedno s Isusovom Majkom Marijom (usp. Dj 1,14). Molitva učenika prati Marijinu molitvu: to je molitva usko povezane obitelji.“ (Susret s Kristom, 141)

Don Alvaro del Portillo kaže nam da „baš zbog toga što je Treća Osoba Presvetog Trojstva zadnja pozvana, naš je Otac prema njemu imao osobitu pobožnost. Bez oklijevanja mogu reći da je Otac, u svojim propovijedima, bio veliki promotor Treće Osobe Presvetog Trojstva. Ure igne Sancti Spiritus! Zapali nas vatrom Duha Svetoga!"

Često mi je govorio da je sve od 1926. ili 1927.godine prakticirao vrlo intenzivnu pobožnost prema Duhu Svetomu. Svake je godine molio Devetnicu Duhu Svetomu koristeći knjigu Francisca Javiera del Valle. U travnju 1934.godine napisao je molitvu Duhu Svetomu i primjerak dao Ricardu Fernandezu Vallespinu, koji je tada bio ravnatelj prvog studentskog doma Opusa Dei.”

“Duh Sveti pokreće u svijetu djela Božja; On je, kako nam kazuje liturgija, djelitelj darova, svjetlost srca i gost duše, pokoj za umorne i utjeha za uplakane. Bez njegove pomoći nema ničega što bi bilo čestito i vrijedno u čovjeku, jer On čisti što je uprljano, zacjeljuje što je ranjeno, zapaljuje što se ohladilo i upravlja onim što je skrenulo s puta. On vodi čovjeka u luku spasenja i u vječno blaženstvo (iz posljednice Veni Sancte Spiritus, misa na Duhove).” (Susret s Kristom, 130).