Stranica svetog Josemarije na rumunjskom

Sveti Josemaria nije nikada bio u prilici posjetiti Rumunjsku ...

Sveti Josemaria nije nikada bio u prilici posjetiti Rumunjsku, ali poznato je da ju je jako volio i da je jako molio za zemlje koje pate pod komunističkim režimom.

Interaktivna vremenska crta priča o životu svetog Josemarije i o povijesti Opusa Dei sa slikama i video isječcima sada i na rumunjskom

4.prosinca 1955. posjetio je Katedralu svetog Stjepana u Beču, Austrija, i molio se ispred slike koja je poznata kao Marija Pötsch. Ovo je njegova molitva: Sancta Maria, Stella Orientis, filios tuos adiuva! Sveta Marijo, Zvijezdo istoka, pomozi svojoj djeci! Ovu je molitvu namijenio ljudima iz istočne Europe koji su bili pod jarmom komunizma.

"Drum", Put na rumunjskom

Osnivač Opusa Dei sanjao je o širenju vjernika Opusa Dei po cijelom svijetu. U Rumunjskoj se taj san ostvario 2009.godine, kada je Opus Dei u Bukureštu otvorio svoj centar. Mnogo godina prije napisani su rumunjski prijevodi Puta, Brazde i Kovačnice i šireni su od ruke do ruke, poput tajne duhovne hrane u vrijeme kada je bilo teško naći ikakvo vjersko štivo.

U jutro 7.studenog 2002.godine, svetkovina naše Gospe od Krunice, Sveti Otac je primio u audijenciju na Trgu svetog Petra one koji su došli u Rim na kanonizaciju svetog Josemarije. Dogodilo se to neposredno nakon Mise Zahvalnice koju je slavio Prelat Opusa Dei biskup Javier Echevarria, također na Trgu svetoga Petra.

Papa Ivan Pavao II govorio je o „predanosti svetog Josemarije njegovom svećeništvu koja je jasno vidljiva u velikodušnosti kojom je on promovirao tolika djela evangelizacije i ljudskog razvoja za dobrobit najsiromašnijih u društvu.“

Neposredno nakon toga, Patrijarh Teoctist, poglavar rumunjske Ortodoksne crkve, stigao je kako bi službeno pozdravio Svetoga Oca. Oni koji su bili prisutni na audijenciji glasno su i dugo pljeskali kao izraz ljubavi toliko katolika iz cijeloga svijeta, uključujući i Rumunjsku, i njihove zajedničke težnje za jedinstvom.

Prisjećamo se tog lijepog događaja dok pokrećemo rumunjsku inačicu stranice svetog Josemarije. Rumunjski, poput drugih južnoeuropskih jezika, neposredni je potomak latinskog, iako nekoliko slavenskih zemalja odjeljuju Rumunjsku od ostalih romanskih zemalja. Rumunjska ima 21.5 milijuna stanovnika, mnogi od njih trenutno žive i rade u inozemstvu.

Zemlje u kojima se govori rumunjski

Rumunjski se također govori i u susjednoj Republici Moldova, bivšem dijelu SSSR-a, a sada neovisnoj državi. Ona ima 3.5 milijuna stanovnika, od kojih 2.5 milijuna govore rumunjski. Postoji tamo i nekolicina katolika, ali puno je više obraćenih na katoličanstvo nakon pada berlinskog zida, tako da sada postoji čak i katolička biskupija.

Knjige svetog Josemarije koje su prevedene na rumunjski su Put, Brazda i Kovačnica. Drum (Put) može se naručiti preko online knjižare Biskupije Iasi.

Većina (86%) rumunjske populacije pripada rumunjskoj Ortodoksnoj crkvi, a tu je i značajan broj i katolika i protestanata.

Prema zadnjim rumunjskim studijama postoji gotovo deset milijuna korisnika interneta. Sada brojni poznavatelji rumunjskog jezika u Rumunjskoj, Republici Moldovi i drugim zemljama mogu pristupiti pisanjima i učenjima svetog Josemarije na ovoj novoj web stranici.